✔️Трав'яний чай – це корисний напій, який отримують з висушеного листя, плодів, квіток або стебел рослин, що не належать до Camellia sinensis або китайської Камелії, тобто не містить безпосередньо чайного листя. Цей напій також має такі назви, як тизан або фіточай. З давніх-давен наші предки використовували цілющі властивості рослин, щоб подолати недугу, знизити жар або відновити сили. Корисний трав'яний чай не втратив своєї актуальності і зараз. Крім того чай з трав має не тільки лікувальні властивості, але й може бути надзвичайно смачним напоєм. Також варто відзначити, що чай на травах не містить кофеїну, тому може безпечно застосовуватися у осіб, чутливих до кофеїну, вагітних та маленьких дітей, а також у літньому віці.
У різних регіонах є свої популярні чаї з трав, які поширені у цій місцевості. Так до етнічних трав'яних чаїв можна віднести мате, поширений у Південній Америці, синій чай анчан, що походить з Тайланду, ройбуш з Південної Африки та багато інших.
У нас в асортименті можна купити трав'яний чай таких різновидів:
✅Анчан - напій з квіток тропічної ліани кліторії трійчастої, також званої метеликовим горошком. Анчану притаманний незвичайний синій колір, зумовлений вмістом рослинних глікозидів – антоціанів.
✅Гречаний чай – напій із зернят татарської гречки, що поєднує в собі смак злаків та нотки вівсяного печива.
✅Мате – тонізуючий напій із листя падубу парагвайського, поширеного у Південній Америці.
✅Ройбуш - тизан з листя чагарника аспалатуса лінійного, що росте на півдні Африки, також званого «червоним кущем».
✅Кудін – напій з листя падубу широколистого, званий у Китаї «гірким чаєм».
✅Каркаде – квітковий чай насиченого червоного кольору з бутонів суданської троянди чи гібіскусу. Є популярним напоєм у Єгипті та Близькому Сході.
✅Лапачо - трав'яний напій, що отримується з кори мурашиного дерева, поширеного в американських тропіках.
✅Ханібуш - фіточай з характерним медовим ароматом з пагонів африканської рослини роду Циклопію.
✅Трав'яні купажі – безпосередньо трав'яні збори, що складаються з квіток, листя чи плодів різних рослин.
✔️У чому користь трав'яного чаю?
За ефектом, що надається на організм, можна умовно виділити такі групи трав'яного чаю:
✔Тонізуючі чаї – у своєму складі мають мате, лимонник, дягіль, любисток, листок суниці. Цей чай активізує загальний тонус організму, знімає втому і підвищує працездатність.
✔Заспокійливі чаї – містить хміль, валеріану, м'яту, мелісу, ройбуш. Вони покращують сон, знижують рівень стресу та заспокоюють.
✔Імуностимулюючі чаї – до складу входять женьшень, імбир, ехінацея, бузина. Підвищують імунну відповідь та стійкість організму до вірусних захворювань.
✔Протизапальні чаї мають у своєму складі іван-чай, чебрець, анчан, ромашку, календулу, шавлію. Знижують запалення та мають антисептичну дію.
✔Жарознижуючі чаї - у своєму складі містять лист малини, липу. Мають потогінні та жарознижувальні ефекти, незамінні при застуді.
✔Вітамінні чаї – містять листок смородини, ожини, материнки, плоди шипшини. Ці чаї особливо корисні для поповнення дефіциту вітамінів у весняний період.
✔️Як заварювати трав'яний чай?
Трав'яні збори найчастіше заварюють окропом в приблизній пропорції 5-10 г на 200 мл води. Час настоювання становить 5-10 хвилин. Слід враховувати, що окремі різновиди трав'яного чаю мають свої особливості заварювання.