Яскравий і незвичайний, цей трав'яний чай приваблює своїм мальовничим синім кольором. Звичайно ж, йдеться про анчан – напій, що отримують при заварюванні квіток в’юнкої рослини кліторії трійчастої (clitoria ternatea). Кліторія росте в тропіках Південно-Східної Азії, особливо в Таїланді, чому, власне, у нас поширена назва тайський синій чай. Існують й інші популярні назви анчана: метеликовий горошок (butterfly pea), тайська синя орхідея, пурпурний тибетський чай Чанг Шу, голубині крила, нам док анчан, тайський чай. Красиві сині бутони цієї ліани містять так звані антоціани – природні глікозиди, що фарбують напій у незвичайний синьо-блакитний колір. Тому анчан – це натуральний синій напій, який не містить штучних барвників. Погодьтеся, у природі подібне явище трапляється досить рідко. Але це ще не всі сюрпризи, які здатні піднести анчан. Так, якщо його змішати із соком лимона або лайма, напій набуде фіолетового кольору, а якщо додати сафлор – смарагдово-зелений. Ця фантастична різноманітність фарб широко використовується для приготування різних коктейлів, а також у кулінарії. Пелюстки кліторії використовують як натуральний барвник для фарбування рису в блакитний колір, анчан додають при приготуванні печива, пудингу, морозива та інших страв. Прохолодні напої з анчаном та льодом поширені по всій Південно-Східній Азії, допомагаючи рятуватися від спеки. Також тайський чай анчан можна пити із застосуванням добавок, таких як м'ята, лемонграс, імбир, які доповнюють трохи солодкуватий смак напою пікантними нотками. А висушені квіти кліторії, подрібнені до стану пудри, можна зустріти під назвою чай матча синя.
Легенда про анчан розповідає про Кіннар – міфічних істот, напівдівчат-напівлебедів, що літають ночами над густими тропічними лісами Азії. В один з таких польотів Кіннари побачили жінку на ім'я Ісра, яка страждає на безсоння, і вирішили їй допомогти. Вони взяли Ісру з собою у політ над нічними лісами, приземлившись у районі Гімалаїв. Гуляючи лісовими стежками, Ісра помітила великий кущ з гарними синьо-блакитними квітами, який випромінював приємний солодкуватий аромат. Кіннари наказали взяти паросток цього куща і посадити навколо огорожі біля будинку, а квітки заварювати, вживаючи настій перед сном. Ісра так і зробила. Незабаром рослина прижилася, радуючи око пишним цвітінням. Чай з пелюсток тайської орхідеї виявився цілющим, і допоміг Ісрі назавжди забути про безсоння.
Без сумніву, анчан привертає увагу не лише екзотичним виглядом та багатою синьо-фіолетовою палітрою чайного настою, а й своїми корисними властивостями.
У чому користь синього чаю анчан для здоров'я?
Це напій, який містить велику кількість корисних речовин, у тому числі вітаміни групи В, С, Е та А, мікроелементи залізо, фтор, марганець і фосфор, антиоксиданти, включаючи проантоціанідин, що робить синій чай дуже цінним продуктом для нашого здоров'я.
Чай із синьої орхідеї відомий своїм позитивним впливом на нервову систему. Ефект анчана розслаблюючий, він заспокоює нервову систему, покращує сон та знімає тривогу. За ці корисні властивості синій чай навіть називають природним антидепресантом.
Крім цього, анчан має низку корисних властивостей для серцево-судинної системи. Користь для серця та судин полягає у зменшенні вмісту холестерину в крові. Чай перешкоджає його накопиченню в стінках судин та запобігає прогресуванню атеросклерозу. Таким чином, синій чай покращує кровообіг, стимулюючи приплив крові до капілярів і полегшуючи доставку кисню та поживних речовин до клітин організму.
Кверцетин та інші флавоноїди, що містяться в синьому тайському чаї, активізують синтез колагену, забезпечуючи тургор шкіри та зберігаючи її молодість та здоров'я.
Кліторія трійчаста містить ніацин, який захищає волосся від передчасного посидіння.
Користь для очей полягає у покращенні відтоку внутрішньоочної рідини та нормалізації тиску всередині очного яблука, так що блакитний чай може бути рекомендований при глаукомі.
Також чай з метеликового горошку використовується як жарознижувальний засіб при застуді за рахунок розширення судин шкіри.
Цей чай має у своєму складі антоціани, які чинять протизапальний ефект і сприяють поліпшенню бар'єрної функції кишечника.
За рахунок вмісту антиоксидантів, анчан чай має властивість інгібувати утворення вільних радикалів і перешкоджати руйнуванню мембран клітин.
Таким чином, синій чай анчан є не лише екзотичним та самобутнім напоєм, але й надзвичайно корисним, а його регулярне вживання сприяє збереженню здоров'я та довголіттю.
Як заварювати синій чай анчан?
Кількість бутонів при заварюванні анчана залежить від того, наскільки інтенсивний синій колір ви хочете отримати: заварка може змінюватись від пастельно-блакитного кольору до насиченого темно-синього. У середньому це 3-7 квіток на 250 мл гарячої води температурою 85-90°С. Час настоювання може становити 5-10 хвилин.
Анчан чай рецепти
Анчан чудово підходить не лише для приготування напоїв, а й для урізноманітнення кулінарних рецептів, додаючи яскравого кольору та унікальних смакових ноток. Ось декілька ідей для рецептів із його використанням:
✔️Синій мус з анчаном
Створити синій мус – це чудовий спосіб додати ефектні фарби вашому десерту, приготувавши не тільки смачне, але й яскраве частування. Анчан надасть вашому мусу ніжного блакитного відтінку. Ось докладний рецепт для приготування цього десерту.
Інгредієнти:
▪️ 3-5 бутонів анчана для фарбування
▪️ 100 мл води
▪️ 200 г білого шоколаду
▪️ 250 мл вершків 33-35% жирності
▪️ 3 яйця
▪️ 50 г цукру
▪️ 5 г ванільного цукру
▪️ 5 г желатину (розчиненого у 2-3 ложках гарячої води)
Приготування:
▪️ Нагрійте чайник, заваріть синій чай у 100 мл води та дайте йому повністю охолонути. Після цього процідіть отриману заварку. Рідина використовуватиметься для фарбування мусу.
▪️ Розтопіть білий шоколад на водяній бані чи мікрохвильовій печі.
▪️ Окремо збийте вершки міксером до утворення твердих піків.
▪️ В іншій мисці збийте яйця з цукром та ванільним цукром до отримання повітряної маси.
▪️ Повільно додайте розтоплений шоколад у масу з яєць, ретельно перемішуючи.
▪️ Поступово додайте анчан-чай, акуратно перемішуючи, щоб досягти рівномірного блакитного кольору. Якщо хочете, щоб колір мусу був фіолетовий, можна додати кілька крапель лимонного соку.
▪️ Влийте розчинений желатин у масу і добре перемішайте.
▪️ Поступово додавайте збиті вершки, обережно перемішуючи лопаткою, щоб зберегти легкість мусу.
▪️ Перелийте мус у форми і помістіть у холодильник на кілька годин, доки він повністю не застигне.
▪️ Перед подачею мус можна прикрасити свіжими фруктами, м'ятою або їстівними квітами.
Тепер у вас є чудовий синій мус з анчаном, який не тільки потішить око, а й здивує ваших гостей!
✔️Синє печиво з анчаном
Традиційне пісочне печиво можна урізноманітнити, додавши йому яскравого візуального ефекту за допомогою синього чаю. Ось рецепт приготування синього печива.
Інгредієнти:
▪️ 300 г борошна
▪️ 200 г вершкового масла
▪️ 100 г цукру
▪️ 1 чайна ложка порошку анчана
▪️ 1 чайна ложка ванільного цукру
▪️ Кольоровий цукор (для декору за бажанням)
Приготування:
▪️ У великій мисці змішайте розм'якшене вершкове масло з цукром і ванільним цукром до отримання кремоподібної маси.
▪️ Додайте порошок анчана в отримання масу і знову ретельно перемішайте, щоб рівномірно розподілити колір. Порошок можна виготовити, перемоливши пелюстки в кавомолці.
▪️ Поступово додавайте борошно, ретельно перемішуючи, щоб отримати однорідне тісто.
▪️ Загорніть тісто в плівку та помістіть у холодильник на 30-60 хвилин.
▪️ Після цього дістаньте тісто з холодильника і поділіть його на рівні частини.
▪️ Розкотіть тісто не дуже тонко, за допомогою спеціальних форм виріжте майбутнє печиво.
▪️ Викладіть його на лист, покритий пергаментним папером.
▪️ Якщо бажаєте, посипте кольоровим цукром.
▪️ Випікайте в попередньо розігрітій до 180 градусів духовці приблизно 15-20 хвилин або до того моменту, доки краї не підрум'яняться.
▪️ Після випікання остудіть печиво на деку протягом 5 хвилин, потім перенесіть на блюдо для повного остигання.
Тепер у вас є смачне та красиве синє печиво, готове до частування!
Отже, ми розглянули синій чай з різних боків: його цілющі властивості, секрети приготування та застосування у кулінарії. Як бачите, він має багатий потенціал для оздоровлення та прикраси нашого життя. А ви вже куштували синій чай? Які враження?
✔️Купити синій чай можна, перейшовши за посиланням https://hottea.com.ua/ua/travyanij-chaj/anchan-18001