Завжди запитував себе в дитинстві: а чому не можна вдома виростити чай? Нещодавно вирішив вивчити детальніше. А де ж справді вирощують улюблену рослину для приготування божественного напою? Виявляється, крім Цейлону, про який знає весь світ, є ще й цілі провінції в Китаї, де виробляють величезну кількість чайного листа. І сьогодні я розповім про ті провінції, де основним прибутком населення є вирощування зеленого чаю. Крім того, кожна провінція відома своїм окремим сортом чаю. Отже, почнемо занурення у світ справжнього зеленого китайського чаю.
✔️Провінція Чжецзян
Ця провінція виробляє найбільшу кількість зеленого чаю. Якщо зібрати весь чай з Китаю та розрахувати кількість, що надійшла з цієї провінції – відсоток наблизиться до 30. Провінція буквально на половину вкрита чайними плантаціями. Найзнаменитіший сорт чаю, який там вирощують – Лунцзін (Колодязь Дракона). Це чай, який люблять у всьому світі, а його ціна за 100 грамів іноді доходить до 200 доларів! Його особливість у тому, що його можна не промивати, і найсмачніший чай виходить прямо одразу із заварника. Найбільша кількість саме цього сорту та найдорожчий чай виробляється у повіті Ханчжоу. Саме звідти і йде експорт по всьому світу.
Мао Цзянь – ще один сорт чаю із цієї провінції. Він досить популярний і в інших областях, але саме тут виробляють найкращий чай цього сорту. Так само цей сорт називається "Ворсисті леза (або Острія)". Продуктивність цього сорту у Китаї сягає 60 тисяч тонн на рік. Цей сорт чаю вважається одним із найдавніших у світі. Його збирають кілька разів за весну і ділять на 3 фракції – пред'яснісний, переддощовий та чай кінця весни. У цього чаю дуже м'який смак і довгий післясмак.
✔️Провінція Цзянсу
Тут виробляють сорт чаю Дунтін Білочунь. Його збирають у період цвітіння фруктових дерев. Звідси й неповторний фруктовий смак чаю. Чай також називають "Смарагдові спіралі весни", завдяки характерній формі скручування молодих весняних листочків та чайних бруньок. Його збирають рано-вранці, потім сушать і скручують після полудня і до вечора. Цінителі цього сорту вважають це дуже важливим у процесі підготовки чаю. Відрізнити справжній "Білочунь" можна за особливим скручуванням у спіральки, і білим ворсинкам зверху. При заварюванні він дає ніжно-смарагдовий колір і солодкуватий смак та аромат.
✔️Провінція Аньхой
У цій провінції варто особливу увагу приділити одразу кільком сортам чаю:
Хуаншань Маофен. Назва чаю походить від регіону провінції, де його збирають, та технології – зривається брунька та 2 прилеглих до неї листка. Чай готується того ж дня, коли його було зібрано. Збирається навесні напередодні свята Цінмін.
Люань Гуапянь. Друга назва "Гарбузове насіння". Природно через форму листочків у сухому вигляді, що нагадує насіння гарбуза. Це елітний печений чай. Тому його смак значно відрізняється від усіх інших. Збирають другі листочки, вручну відривають від стеблинки, запікають і скручують.
Тайпін Хоукуй. Один із перекладів назви сорту – "глава мавп із Тайпіна". Це дуже цінний і один з найбільш шанованих сортів чаю у Китаї. Легенди про те, що це улюблений мавп чай ходять вічно. Цей чай є одним із найдорожчих і потребує особливої технології збирання.
Чай збирають наприкінці березня – середині квітня. Плантацій з цим сортом небагато, вони знаходяться в районі Хоукена біля озера Тайху. Збирають лише у ясні дні. Форма листа готового чаю нагадує лезо ножа. В результаті дуже кропіткої праці виходить ідеально рівний сухий лист до 6 см завдовжки. Це найбільший чай у світі.
Аромат чаю розкривається поступово та чарує своєю унікальністю. Навіть якщо пити цей чай щодня – він ніколи вам не набридне. Колір готового напою виходить ніжного жовто-зеленого відтінку. Цей чай прийнято заварювати до 4-х разів. Вперше смак буде солодкуватий із нотками шоколаду, вдруге – найнасиченіший і неповторний смак. Втретє м'який смак, який у Китаї називають смаком гармонії. Але навіть на 4-й раз залишається яскравий аромат та смак чаю. Не дарма він вважається одним із найкорисніших і найдорожчих.
Аньцзі Байча. Чай, який часто плутають із білим чаєм. Все тому, що дослівний переклад саме "білий чай". Але насправді назва така через особливі білі бруньки. Готується чай виключно з бруньок та одного невеликого листочка над брунькою. Збір неймовірно трудомісткий через дрібне листя і бруньки. При виготовленні з 4 кг сирого чаю виходить всього 0,5 кг готового продукту. Звідси й висока ціна цього сорту чаю. Це неймовірно ніжний та чарівний чай з ноткою польових трав та лимонною кислинкою. Але все одно це найсолодший чай. Скільки б ви його не заварювали - він ніколи не буде гірчити. Чай максимально тонізує, а напій виходить максимально прозорий із салатовим відтінком.
✔️Провінція Сичуань
Тут виростає один із найвисокогірніших чаїв – Чжуєцин. Також перекладається як "свіжість бамбукового листя". Його вирощують та збирають у горах Емейшань. Цей чай особливий тим, що виготовляють його не з листя дорослої рослини, а з чайного паростка. Цей чай вважається елітою китайського чаю. Його аромат більше квітковий, ніж трав'яний. З нього виходить жовто-зелений напій, дуже терпкий і з гіркуватістю, але післясмак залишається солодким, навіть трохи медовим.
Це чай церемоніального призначення. Для поціновувачів. Чим рідше ви його п'єте, тим більше він вам подобається.
Отже, ми познайомилися з чайними провінціями Китаю та сортами чаю, які там виробляються. Кожен сорт особливий і кожен по-своєму зачаровує. Бажаю кожному скуштувати всі сорти чаю, і насолодитися ними повною мірою.
✔️Купити зелений чай з Китаю можна за посиланням: https://hottea.com.ua/ua/zelenij-chaj