✔️Пуер - давній і самобутній китайський чай, якому за деякими даними налічується вже кілька тисяч років. Вважається, що пуер виник на території, що називалася в давнину Башу, пізніше - царством Шу, а в середньовіччі входило в держави Наньчжао і Далі. В даний час частина цієї території відповідає провінції Юньнань. Раніше цей чай називали "пу ча", що імовірно пов'язано з народністю пу, яка населяла даний регіон. Назва "пуер" почала згадуватись у період правління династії Мін, відповідно до однойменної назви міста, яке і зараз є центром чайної торгівлі.
Як і багато чаїв Китаю, пуер має свої історії виникнення. Так навіть є версія, що пуер з'явився випадково. Як відомо, зелений чай із Юньнані постачався до регіонів Тибету. Для зручності перевезення чай пресували. Оскільки саме транспортування здійснювалося караванами і часто пролягало через високогірні стежки, її тривалість могла становити кілька тижнів. Перепади температури в денний та нічний час призводили до утворення конденсату на поверхні чаю, що повторювалось день у день. Таким чином, чай доїжджав вже дещо зміненим, і нагадував певний різновид чорного чаю зі специфічними смаковими властивостями.
Особливості мікроклімату провінції Юньнань створюють оптимальні умови для зростання пуерних дерев. "Юньнань" дослівно перекладається як "хмарний південь", що відображає поєднання південного тепла та високої вологості. І справді, на території Юньнані можна зустріти цілі ліси диких пуерних дерев, серед яких зустрічаються й досить давні екземпляри. Так, найдавніше офіційно зареєстроване пуерне дерево було знайдено на горі Да Хей Шань у 1961 році. Вік цього дерева перевищує 1700 років, а його висота – 25,6 метрів.
Існує величезна кількість пуерів з різною смаковою палітрою, так що перепробувати всі з них навряд чи представиться можливим. Що ж впливає на смак пуера, і які чинники варто враховувати при його виборі? Мабуть, першорядною є якість сировини, з якої виготовлений пуер, адже чим багатший мінеральний склад, особливо вміст таких мікроелементів як цинк, калій, фтор, марганець, тим більше смакових відтінків буде у пуера.
✔️Які чинники впливають на якість сировини, а відповідно і смак пуера?
Висота зростання важлива для чаю великою мірою за рахунок значних добових коливань температури. Так, у деяких високогірних районах нічна температура може опускатися мало не до нуля, допомагаючи зберігати і кумулювати в чайному листі цінні речовини.
Грунт також відіграє важливу роль в насиченні чаю мінералами. На зростання чайних дерев позитивно впливає великий вміст окису заліза у ґрунті, або так званий червонозем. Окисом заліза багатий ґрунт усієї провінції Юньнань, але особливо багато червонозему в регіоні Бу Лань Шань.
Вік чайних дерев також впливає на смак: чим старше дерево, тим більш розвинене і довге коріння воно має, а відповідно, тим більше мінералів воно здатне увібрати. Особливо цінується чайна сировина з диких дерев.
Частота збору теж має значення, адже чим частіше збирається сировина, тим менше чайне листя встигає накопичити цінних речовин. Оптимальною вважається частота збору 1-2 рази на рік.
Крім якості сировини для шен пуерів важлива тривалість зберігання. Різкість, властива молодому шен пуеру, йде за кілька років витримки, смак стає благородним, багатим новими смаковими відтінками, зростає цінність пуера. Шен пуер, що досяг віку кількох десятиліть, стає предметом колекціонування, а ціна на такий пуер може досягати кілька тисяч доларів. При цьому треба розуміти, що йдеться про пуери, виготовлені з якісної сировини. Адже погана сировина не покращить своїх смакових властивостей, як би довго її не зберігали.
Враховуючи вищезазначені фактори, можна визначитися з основними критеріями, що заслуговують на увагу при виборі пуера. Світ пуерів величезний і багатогранний, і кожен може підібрати варіант відповідно до своїх смакових уподобань.
✔️Купити пуер можна, перейшовши за посиланням https://hottea.com.ua/ua/puer-chaj